آب‌های زیرزمینی کشف شده در جنوب مریخ احتمالا «سرابی از غبار» هستند

04/11/1400 08:05:00 ب.ظ

آب‌های زیرزمینی کشف شده در جنوب مریخ احتمالا «سرابی از غبار» هستند بیشتر بخوانید🔽

یک مطالعه جدید که توسط محققان در آمریکا انجام شده است نشان می‌دهد جسم مایع‌مانندی که پیش از این به عنوان آب در زیر سطح یخ‌زده مریخ شناسایی شده بود، احتمالا تنها یک سراب غبارآلود است. سیریل گریما، محقق سیاره‌شناسی در موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تگزاس، در این باره گفت: «برای اینکه آب تا این اندازه پایدار و نزدیک به سطح بماند، هم به یک محیط بسیار شور و هم به یک منبع گرمای قوی و محلی نیاز دارد.

اما این با آنچه ما از منطقه می‌دانیم مطابقت نمی‌کند.»

محققان در پژوهش تازه از داده‌های راداری استفاده کرده‌اند که ظرف سه سال توسط رادار پیشرفته مریخ موسوم به «مارسیس» (MARSIS) متعلق به آژانس فضایی اروپا جمع‌آوری شده‌ است. این رادار امواجی را به سمت مریخ ارسال می‌کند و این امواج با عبور از سطح یخی می‌توانند به زیر آن راه پیدا کنند و سپس بازگردند. دانشمندان با اندازه‌گیری این بازتاب‌ها که به فضاپیما بازگشته‌اند می‌توانند سطح زیرین مریخ را مطالعه کنند بدون آنکه احتیاج داشته باشند سطح رویی آن را سوراخ کنند.

کشف آثار سیلاب روی سطح مریخ توسط کاوشگر ناسا دانشمندان در این پژوهش جدید از یک مدل کامپیوتری بهره‌ بردند که به آن‌ها اجازه می‌داد سطح مریخ را از یخ بپوشانند و مشاهده‌ کنند که داده‌های حاصل از رادار در این وضعیت چه تغییری می‌کند. آنان در جریان این آزمایش دریافتند دشت‌های آتشفشانی مدفون زیر یخ، امواج رادار را به شیوه‌ای شبیه به آب مایع منعکس می‌کنند. headtopics.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

دفتر سازمان ملل در افغانستان خواستار توضیح طالبان درباره زنان ناپدید شده شددفتر ماموریت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) از مقام‌های گروه طالبان خواسته است درباره فعالان زنی که در روزهای اخیر در این کشور ناپدید شده‌اند، توضیح بدهد. همزمان با... سازمان ملل احیانا زمان حمله آمریکا به افغانستان و کشتار اون همه زن و کودک خواب بوده الان بیدار شده چشم دیگه سوالی ندارید ؟اگه دارید یکجا بپرسید که جواب بدیم طالبان پا گذاشته جای پای طالبان شیعی! مفقود کردن، ترور کردن، تو اب غرق کردن و البته اعدام کردن وجه مشترک اوناست

زلنسکی طولانی‌ترین پل ساخته شده توسط شرکت ترکیه‌ای در اوکراین را افتتاح کردطولانی‌ترین پل ساخته شده توسط یک شرکت پیمانکاری ترکیه در اوکراین از سوی رئیس‌جمهور این کشور افتتاح شد. - خبرگزاری آناتولی اگه 2 هفته دیگه تو جنگ با روسیه پُلی باقی بمونه !

هدا خموش از نمایندگان طالبان در نروژ خواست زنان در بند را آزاد کنندیک روز پیش از آغاز رسمی گفت‌وگوهای نمایندگان طالبان با جامعه جهانی در اسلو، پایتخت نروژ، هدا خموش، نماینده جنبش زنان افغانستان از وزیر امور خارجه طالبان خواست فورا با کابل تماس بگیرد و بگوید دختران در بند را آزاد کنند.

اعلام آخرین جزییات آتش‌سوزی در یک مسافرخانه در میدان راه‌‌آهن/ نجات جان ۳۰ مسافر+ فیلمسخنگوی سازمان آتش‌نشانی با اعلام جزییات آتش‌سوزی در یک مسافرخانه در میدان راه‌آهن از نجات جان حدود ۳۰ مسافر گرفتار شده در آتش و دود خبر داد.

یک کشته و یک مصدوم بر اثر آتش‌سوزی در مسافرخانه‌ای در میدان راه‌آهن تهراندر پی حادثه آتش‌سوزی در مسافرخانه‌ای در میدان راه‌آهن تهران که منجر به محبوس شدن ۳۰ مسافر در ساختمان شده بود، یک نفر کشته و یک نفر مصدوم شد. جلال ملکی، سخنگوی سازمان...

خطیب‌زاده درباره آزادی آمریکایی‌های زندانی در ایران: پیش‌شرط نمی‌پذیریم اما در کمترین زمان قابل حل استاظهارات خطیب‌زاده در واکنش به سخنان رابرت مالی است که گفته بعید است آمریکا بدون آن که تهران چهار شهروند آمریکایی «گروگان» را آزاد کند، با ایران به توافقی برسد و آزادی آنها را یک پیش‌شرط برای رسیدن به توافق هسته‌ای دانسته است. ماله کشان کجایید ... افتادن به التماس .. ماله هاتون آماده کنید 🤣🤣🤣 پیش شرط را نمیپذیرد ولی پیش شرط را می پذیرد😏 ضمنا سیامک دهقانپور نمیخاد غرامت از پول ملت!! سفره ای هست پهن بالاخره اینقدر هم پهنا داره که برادر قمیکلا کنگلس هم سهمی ببره.. دهقانپور بابت سیبیلهای سیاه تار کلفتش که بخاطر ربودن پیش از موعد مسیح، پیش بینی کرده بود رو زد غرامت بگیر ما هم پلن B داریم :) اینم برا اونایی که میگن ما ترسیدیم میخوایم زندانی هایی که ارازش و اوباش آمریکایی اند رو آزاد کنه آمریکا وضعیت بحرانی کشور خودش رو جمع کنه بعد..