آبی جدید فرانسه؛ کدام کشورهای اروپایی پرچم خود را تغییر داده‌اند؟

11/09/1400 05:02:00 ب.ظ

آبی جدید فرانسه؛ کدام کشورهای اروپایی پرچم خود را تغییر داده‌اند؟ این گزارش را بخوانید 🔽

فرانسه, اتحادیه اروپا

آبی جدید فرانسه ؛ کدام کشورهای اروپا یی پرچم خود را تغییر داده‌اند؟ این گزارش را بخوانید 🔽

مدیر اجرایی الیزه در اوایل ماه گذشته فاش کرد که رنگ آبی استفاده شده در پرچم فرانسه تغییر کرده است. این تغییر بیش از یک سال اتفاق افتاده بود اما کسی متوجه آن نشده بود. در این مطلب برخی از مهم‌ترین تغییرات پرچم در کشورهای اروپا یی در طول زمان گردآوری شده است.

در این مطلب برخی از مهم‌ترین تغییرات پرچم در کشورهای اروپایی در طول زمان گردآوری شده است:جای تعجب ندارد که مردم فرانسه متوجه تغییر رنگ نشدند. فرانسه چندین دهه است که بنا بر مناسبت‌ها از رنگ‌های روشن‌تر و تیره‌تر آبی در پرچم خود استفاده می‌کند.یورونیوز

این طرح پیشنهادی با مجموعه‌ای از طرح‌هایی که به‌عنوان بخشی از هویت ملی یونان نشان داده می‌شود، بسیار متفاوت بود.یورونیوزاوکراین در زمان اتحاد جماهیر شوروی تغییر اساسی در پرچمش داشتهنگامی که اوکراین در سال ۱۹۹۱ مستقل شد، به دنبال بازگرداندن طرح، نیمی زرد و نیمی آبی در پرچم سال‌های قبل از دهه ۱۹۲۰ خود بود. اما در نهایت تصمیم گرفت رنگ آبی را کمی تغییر دهد و از رنگ آبی دوران اتحاد جماهیر شوروی متمایز کند.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

ناآرامی‌های ایران؛ گزارش‌ها از تیراندازی به سمت معترضان در زاهدان

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با رویدادهای ایران در روز جمعه چهارم آذر (۲۵ نوامبر) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید. ادامه مطلب >>

تغییر وزیر دارایی ترکیه چه بر سر نرخ برابری لیر در مقابل یورو و دلار آورد؟رئیس‌جمهوری ترکیه، بامداد پنجشنبه با صدور حکمی نورالدین نباتی را به عنوان جایگزین لطفی الوان به سمت وزارت خزانه‌داری و دارایی منصوب کرد.

طالبان: حادثه در بین محافظین سرحد افغان و ایرانی در ولایت نیمروز کنترول شدخبرگزاری محترم لطفا از نفس های آخر دریاچه اورمیه هم توییت بزارین از کشور دوست و برادر ترکیه هم خواستار کمک فوری برای خشک نشدن کامل این دریاچه هستیم و الا غرب آزربایجان با خاک و نمک یکسان خواهد شد ‌صدای ما را به دولت دوست و برادر ترکیه برسانید. این درگیری براساس یک سوء تفاهم رخ داده و قضیه حل شده طالبان هم گفتن که سوء تفاهم بوده بدنبال تفرقه بین دو ملت و دولت‌ نباشیم درگیری مرزی اگرچه کاری نادرستی بود که از طرف طالبان صورت گرفت اما روابط دو کشور ایران وافغانستان مهم تر ازین قضیه هاست وبا این در گیری کوچک این رابطه قطعا بهم نمیخورد

حکم محکومین در بخش اول پرونده «کرسنت» در مرحله اجرای احکام استقوه قضائیه اعلام کرد که حکم محکومین در بخش اول پرونده کرسنت صادر شده و در مرحله اجرا است.

بارش برف و باران در کشور/کاهش غلظت آلاینده‌های جوی در شهرهای صنعتیبارش برف و باران در کشور رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با اشاره به کاهش دما و وزش باد و رعد و برق برای امروز (۱۰ آذر)، در عین حال از پیش‌بینی کاهش غلطت آلاینده‌های جوی در شهرهای صنعتی و پرجمعیت به دلیل فعالیت سامانه بارشی خبر داد.

کشف یک بمب دست‌ساز در نزدیکی محل اقامت سفیر آمریکا در ایسلندسه مرد در ایسلند پس از کشف یک بمب دست‌ساز در یک منطقه مسکونی در ریکیاویک، پایتخت این کشور بازداشت شدند.

افزایش آگاهی درباره تولید زباله؛ از درخت کریسمس آشغالی در لندن رونمایی شدسازندگان این درخت امیدوار هستند تا با این اقدام به اصلاح الگوهای رفتاری در زمینه تولید زباله کمک کنند.

Send مدیر اجرایی کاخ الیزه در اوایل ماه گذشته فاش کرد که رنگ آبی استفاده شده در پرچم فرانسه تغییر کرده است.آقای الوان در شرایطی روز چهارشنبه از سمت خود استعفا داد که نرخ برابری هر یورو در مقابل لیر ترکیه در پایان معاملات روز سه‌شنبه بازار ارز به ۱۵.سخنگوی طالبان اعلام کرد که حادثه در بین محافظین سرحد افغان و ایرانی در ولایت نیمروز کنترول شد.به گزارش ایسنا به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه پرونده کرسنت در دو بخش رسیدگی می‌شود، در بخش اول آن احکام صادر شده و حکم محکومین در مرحله اجرای احکام است.

این تغییر بیش از یک سال اتفاق افتاده بود اما کسی متوجه آن نشده بود. آبی، در پرچم سه رنگ فرانسه به آبی تیره‌تر تغییر کرده است. این نرخ با آغاز مبادلات صبح چهارشنبه تا ثبت رکورد تازه ۱۵. اکنون این رنگ آبی به پرچم‌هایی که در انقلاب فرانسه استفاده می‌شد نزدیک‌تر است.2021 استانبول/ خبرگزاری آناتولی ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان با انتشار بیانیه‌ای در حساب توئیتر خود اعلام کرد که حادثه در بین محافظین سرحد افغان و ایرانی در ولایت نیمروز کنترول شد. تغییر پرچم اغلب در اروپا اتفاق نمی‌افتد اما اگر چنین شود می‌تواند نشانه رویدادهای تاریخی خاص، تغییرات سیاسی یا تنها زیبایی‌شناسی باشد. در پی انتشار خبر استعفای وزیر سابق خزانه‌داری و دارایی ترکیه، لیر تا پایان مبادلات روز چهارشنبه ۲. در این مطلب برخی از مهم‌ترین تغییرات پرچم در کشورهای اروپایی در طول زمان گردآوری شده است: فرانسه: آبی تیره‌تر فرانسه به سمت آبی تیره‌تر رفت یورونیوز جای تعجب ندارد که مردم فرانسه متوجه تغییر رنگ نشدند.

فرانسه چندین دهه است که بنا بر مناسبت‌ها از رنگ‌های روشن‌تر و تیره‌تر آبی در پرچم خود استفاده می‌کند.۲۲ کاهش یافت. گفتنی است ساعاتی پیش خبرگزاری «اسپوتنیک» به نقل از آماج ویدیویی منتشر کرد که نشان می‌داد درگیری شدیدی میان مرزبانان ایران و طالبان صورت گرفته است. با این حال، این نخستین تغییر رسمی رنگ از سال ۱۹۷۶ است، زمانی که ژیسکار دستن، رئیس جمهوری وقت، رنگ آبی را تغییر داد تا نزدیکتر به رنگ آبی پرچم اتحادیه اروپا باشد. یونان: رفتن به دل تغییرات یونان کشوری است که در طول تاریخ تغییرات زیادی در پرچم خود داده است یورونیوز یونان یکی از نخستین کشورها در جهان بود که از پرچم‌ها در هر مفهومی استفاده می‌کرد اما این تغییرات بدون تبعات و مشکلات متعدد نبودند.۰۶ کاهش یافت ولی این نرخ تا ظهر پنجشنبه بار دیگر تا ۱۵. چندین پرچم غیررسمی در دوره عثمانی وجود داشت که از جمله آن‌ها می‌توان به پرچمی منقش به یک عقاب دوسر بیزانسی قرمز و زرد اشاره کرد. پیشنهادهایی برای نخستین پرچم مناسب یونان از سوی ریگاس فرایوس، نویسنده و متفکر یونانی در سال ۱۷۹۷ ارائه شد. هر دلار آمریکا نیز ظهر پنجشنبه در برابر ۱۳.

این طرح پیشنهادی با مجموعه‌ای از طرح‌هایی که به‌عنوان بخشی از هویت ملی یونان نشان داده می‌شود، بسیار متفاوت بود. چهار طرح ارائه شده در تصویر بالا، تنها برخی از چندین پرچم مختلف هستند که این کشور در مقاطع مختلف زمانی انتخاب کرده است.۷۲ بالا رفته بود. لیختن اشتاین: تاج در گوشه پرچم تغییرات در پرچم لیختن‌اشتاین یورونیوز زمانی که در اوایل قرن هجدهم، لیختن اشتاین به‌عنوان چهارمین کشور کوچک اروپا حق حاکمیت داده شود، یک طرح قرمز و زرد ساده را به‌عنوان پرچم انتخاب کرد. در اواخر سلطنت شاهزاده آلویس دوم، رنگ‌ها به‌گونه‌ای تغییر یافتند که نشان‌های ملی کشور را منعکس کنند. او ۵۷ سال دارد و دارای مدرک دکترای علوم سیاسی و مدیریت دولتی است. در طرح جدید رنگ قرمز حفظ اما زرد حذف شد.

دو رنگ قرمز و آبی در سال ۱۹۲۱، یک چرخش از حالت عمودی به افقی داشتند. لطفی الوان، وزیر مستعفی، سال گذشته و در پی استعفای برات آلبایراک، داماد آقای اردوغان، جانشین او شده بود. همه چیز خوب بود و خوب تمام شد اما مدت زمان طولانی باقی نماند. وقتی این کشور در حال آماده شدن برای المپیک سال ۱۹۳۶ برلین بود، متوجه یک اشتباه مهم شد. آقای اردوغان بر خلاف جریان مسلط اقتصادی در جهان بر این باور است که کاهش نرخ بهره همزمان با افزایش نرخ تورم تاثیری بر کاهش قدرت خرید عمومی و افت ارزش پول ملی ندارد؛ بر پایه همین رویکرد شهاب کاواجی اوغلو، رئیس فعلی بانک مرکزی ترکیه سیاست کاهش نرخ بهره تا سطح ۱۵ درصد را در پیش گرفته، در حالی که نرخ تورم ترکیه به آستانه ۲۰ درصد جهش کرده است. آن‌ها فهمیدند که پرچمشان مشابه با پرچم هائیتی است و ۱۶ سال از این موضوع بی خبر بودند. سال بعد از آن، پرچم منقش به تاج شاهزاده در گوشه بالای سمت چپ شد. در مقابل، آقای اردوغان کشور را درگیر «جنگ اقتصادی» دانسته که با کاهش نرخ برابر لیر از سوی دشمنان پیگیری می‌شود.

اوکراین: خروج از اتحاد جماهیر شوروی اوکراین در زمان اتحاد جماهیر شوروی تغییر اساسی در پرچمش داشت یورونیوز از نظر تاریخی یکی از رایج‌ترین دلایل تغییر پرچم در اروپا تشکیل و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بوده است. کشورهایی حاضر در اتحاد جماهیر شوروی مجبور بودند در طول دهه ۱۹۲۰ پرچم‌های خود را منقش به نماد کلاسیک چکش، داس و ستاره کنند. چنان که آقای کاواجی اوغلو نیز روز پنجشنبه تاکید کرد که آثار سیاست‌های پولی اعمال شده از سوی بانک مرکزی ترکیه در سال ۲۰۲۲ بروز می‌کند و نرخ تورم وارد فاز نزولی خواهد شد. هنگامی که اوکراین در سال ۱۹۹۱ مستقل شد، به دنبال بازگرداندن طرح، نیمی زرد و نیمی آبی در پرچم سال‌های قبل از دهه ۱۹۲۰ خود بود. اما در نهایت تصمیم گرفت رنگ آبی را کمی تغییر دهد و از رنگ آبی دوران اتحاد جماهیر شوروی متمایز کند. البته این روزها هر دو رنگ آبی دیده می‌شود گرچه پرچم‌ رسمی معمولا دارای رنگ آبی تیره‌تر است.

بریتانیا: علامت شراکت پرچم بریتانیا تنها اژدهای ولز را ندارد یورونیوز قبل از تشکیل بریتانیا در سال ۱۷۰۷، هر کشور در بریتانیای کبیر یک طرح جداگانه پرچم داشت. این پادشاهی تقریبا ۱۰۰ سال بدون نمایندگی واقعی از پیوستن کشورهای خود وجود داشته است. اما همه این‌ها در سال ۱۸۰۱ با ایجاد پرچمی واحد تغییر کرد. صلیب سنت جورج انگلستان با صلیب مورب قرمز رنگ سنت پاتریک و آبی پرچم سنت اندرو اسکاتلند ترکیب شد. البته در این میان پرچم ولز گنجانده نشد چراکه پیش از آن، بخشی از «پادشاهی انگلستان» محسوب می‌شد.

در نهایت ترکیبی از پرچم‌های انگلیس، اسکاتلند و ایرلند ایجاد شد. این تغییر منعکس‌کننده تغییرات قابل توجه در روابط جغرافیایی و سیاسی بود. البته هر کشور همچنان از پرچم‌های فردی خود در رویدادهای دولتی، ورزشی و ملی استفاده می‌کند. جمهوری ایرلند: پرچم جدید در طلوع عید پاک زمانی آبی رنگ اصلی پرچم ایرلند بود یورونیوز اگر کسی از شما بخواهد تا رنگی را انتخاب کنید که بیشتر با جمهوری ایرلند مرتبط باشد بعید است که آبی را انتخاب کنید. با این وجود پرچم‌هایی که قبل از سه رنگ سبز، سفید و طلایی (نارنجی) پرچم فعلی ایرلند وجود داشت بسیار متفاوت بودند.

پرچم جدید در طلوع عید پاک سال ۱۹۱۶ معرفی شد. انحراف هدفمند از طرح‌های آبی کمتر شناخته شده که در طول تاریخ حاکم بودند، برای نشان دادن اتحاد بین ملی‌گرایان و اتحادیه‌گرایان طراحی شده بود. برای مدت ۳۰۰ سال پرچم ایرلند معروف به «لرد شیپ ایرلند» منقش به سه تاج روی ضمیمه آبی بود. پس از آن به مدت ۱۰۰ سال طرحی شبیه چنگ با ضمیمه آبی جایگزین سه تاج شد. هنوز نیز چنگ را در فرهنگ ایرلندی خواهید دید که مشهورترین آن به‌عنوان لوگوی نمادین گینس است.

دانمارک: افسانه‌ای که پرچم شد دانمارک قدیمی‌ترین طرح پرچم را در اروپا دارد یورونیوز فارسی پرچم دانمارک قدیمی‌ترین پرچم اروپا است که به‌طور مداوم مورد استفاده قرار گرفته است. نخستین بار به‌عنوان یک نماد ملی جمعی در سال ۱۲۱۹ در طول نبرد لیندانیس استفاده شد. افسانه‌ها حاکی از آن است که یک تکه پارچه قرمز روی یک صلیب سفید از آسمان در طول نبرد سقوط کرد که باعث شد سربازان دانمارکی باور کنند که این نشانه‌ای از جانب خداوند است. دانمارکی‌ها پرچم خود را برای صدها سال به‌عنوان یک نشان کاملا سلطنتی می‌دیدند. بین سال‌های ۱۸۳۴ تا ۱۸۵۴ شهروندان عادی نباید این پرچم را در خانه‌های خود به نمایش می‌گذاشتند تا اینکه در نهایت حکومت متوجه شد که پرچم می‌تواند گزینه‌ای برای اتحاد در زمان‌های سخت تاریخی باشد.

این پرچم الگوی «صلیب اسکاتلندی» را ارائه کرد و در قرن‌های پس از آن، فنلاند، نروژ، سوئد و ایسلند از سبک‌های مشابه پیروی کردند. هم‌رسانی این مطلب: .