نمایندگان 10 کشور در شورای امنیت سازمان ملل: همه دختران در افغانستان باید به مدرسه بروند

06/01/1401 10:08:00 ق.ظ

نمایندگان 10 کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد طی بیانیه مشترک از طالبان خواستند اجازه دهند همه دختران در افغانستان باید بتوانند به مدرسه بروند. - خبرگزاری آناتولی

نمایندگان 10 کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد طی بیانیه مشترک از طالبان خواستند اجازه دهند همه دختران در افغانستان باید بتوانند به مدرسه بروند. - خبرگزاری آناتولی 26.03.

2022 استانبول/ خلیل سلحشور/ خبرگزاری آناتولی نمایندگان دائم نروژ، آلبانی، برزیل، فرانسه، گابن، ایرلند، مکزیک، انگلستان، ایالات متحده آمریکا و امارات متحده عربی در شورای امنیت سازمان ملل متحد پس از یک نشست توجیهی با انتشار بیانیه مشترک اعلام کردند: «هفته‌ گذشته بیش از یک میلیون دختر در افغانستان آماده می‌شدند تا بالاخره بتوانند به مدرسه بازگردند، اما وقتی فهمیدند که حق تحصیل ندارند، در آخرین لحظه ناامید شدند».

در این بیانیه آمده است: «این تصمیم معکوس تعهداتی است که خود طالبان در هفته‌ها و ماه‌های اخیر به‌عنوان بخشی از تعامل جاری با جامعه بین‌المللی گرفته‌اند. این یک عقب گرد عمیقا نگران کننده است. پیام ما روشن است. همه دختران در افغانستان باید بتوانند به مدرسه بروند».

نماینگان این کشورها تاکید کردند: «آموزش یک حق جهانی برای همه کودکان است. این شامل دختران در افغانستان نیز می‌شود. ممکن است برخی بپرسند که چرا آموزش و پرورش موضوع شورای امنیت است؟ پاسخ ساده است. افغانستان در آستانه فروپاشی است. بیش از یک میلیون دختر در افغانستان در این هفته در خانه‌های‌شان گریه کردند.

ادامه مطلب:
خبرگزاری آناتولی »
Loading news...
Failed to load news.

ولادیمیر پوتین: روسیه در ماه ژوئیه تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی در بلاروس مستقر خواهد کرد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از استقرار تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی در خاک بلاروس در ماه آینده میلادی خبر داده است. امری که ناظران آن را تازه‌ترین دور از بالا گرفتن تنش‌ها میان مسکو و ناتو ارزیابی کرده‌اند. ادامه مطلب >>

ادامه بارش‌ها در اکثر استان‌ها و کاهش دما در شمال کشوررئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا، ضمن اشاره به ادامه بارش‌ها در نیمه شمالی کشور از کاهش ۸ درجه ای دما خبر داد.

بارش برف و باران در برخی نقاط کشور/ احتمال رخداد گردوخاک در غرب و جنوب غربرئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با پیش بینی بارش برف و باران برای برخی استانهای کشور طی امروز، از احتمال رخداد پدیده گرد و خاک در مناطق غرب و جنوب غرب به ویژه برای استان‌های کرمانشاه، ایلام و خوزستان خبر داد.

پایان محدودیت تردد در چالوس و هراز / برف و باران در جاده‌های ۶ استانپایان محدودیت تردد در چالوس و هراز رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی، از بازگشایی محورهای هراز، چالوس و آزادراه تهران - شمال در هر دو مسیر خبر داد

مجله «تبلت»: جنگ در اوکراین سرنوشت الیگارش‌های یهودی را در هاله‌ ابهام فرو برده استمجله «تبلت» در مقاله‌ای به بررسی این مساله پرداخته که چگونه حمله روسیه به اوکراین، سرنوشت الیگارش‌های یهودی روس که سالیان متمادی تلاش می‌کردند هم با

سوانح جادەای در ایران؛ مرگ ٣٨٠ نفر در تعطیلات نوروز | DW | 25.03.2022تعطیلات نوروزی در ایران در حالی سپری می‌شود کە به گفته سرپرست پلیس راه راهنمایی و رانندگی ایران، در ۹ روز گذشته ٣٨٠ نفر قربانی سوانح رانندگی شدەاند. او این آمار را 'خطرناک' توصیف کردە است.

حمله به خاک اوکراین، روز ۳۰؛ سه اجلاس همزمان در اروپا در روز پنج‌شنبهسی‌امین روز از حمله روسیه به خاک اوکراین شاهد سه اجلاس همزمان در خاک اروپا خواهد بود: ناتو، گروه هفت و اتحادیه اروپا، هر سه با حضور جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا.